broj: 3-4/2012        pdf (7,00 MB)
HR EN

                    stari brojevi      novi broj

Znanstveno-stručno i staleško glasilo
Hrvatskoga šumarskoga društva
Journal of Forestry Society of Croatia
      Prvi puta izašao 1877. godine i neprekidno izlazi do današnjeg dana
   ISSN No.: 0373-1332              UDC 630* https://doi.org/10.31298/sl
upute autorima
WEB EDITION
ARHIVA ČASOPISA


HRČAK
select * from clancisl where brojid=201203 and arb=1 order by id

 
RIJEČ UREDNIŠTVA
     
Uredništvo
HRVATSKO ŠUMARSTVO NA RASKRIŽJU     pdf    TXT     HR     EN 117
 
IZVORNI ZNANSTVENI ČLANCI
     
Maja Jurc UDK 630*453 (Phyllonorycter issikii) (001)
Lipin moljac miner (Phyllonorycter issikii) u Sloveniji     pdf    TXT     HR     EN 119
Ivan BALENOVIĆ, Ante SELETKOVIĆ, Renata PERNAR, Maša Zorana OSTROGOVIĆ, Anamarija JAZBEC UDK 630*521+522+531 (001)
Regresijski modeli procjene prsnih promjera za potrebe fotogrametrijske izmjere     pdf    TXT     HR     EN 129
Győző F. HORVÁTH, Dávid SCHÄFFER, Ákos POGÁNY, Dániel TÓTH UDK 630*451+411 (001)
Prostorna distribucija populacija sitnih sisavaca u poplavnoj šumi uz Dravu     pdf    TXT     HR     EN 141
Sažetak: Sitni sisavci igraju značajnu ulogu u poplavnoj šumi (Cockle & Richardson 2003), s obzirom da su primarni plijen mnogim grabežljivcima (Kelsey & West 1998, Hanski et al. 2001), preko selektivne herbivorije i rasprostiranja sjemena neki od njih utječu na sastav biljnih zajednica, pa čak i na plodnost tla (Sirotnak 2000), a preko ishrane i kopanja podzemnih tunela imaju ulogu u mreži ishrane (Wijnhoven et al. 2005, 2006). Sitni sisavci važni su čimbenici u obnovi šuma (Heroldová 2007, 2008, Suchomel 2008). Isto tako važan vanjski čimbenik okoliša u ekosustavu poplavne šume su periodične poplave, koje negativno djeluju na populacije sitnih sisavaca, s obzirom da rezultiraju velikom smrtnošću, a prisutnost sitnih sisavaca ograničavaju na uzdignutije terene (Pachinger & Haferkorn 1998, Andersen et al. 2000, Wijnhoven et al. 2005). U ovome radu prikazani su rezultati trogodišnjih istraživanja prostorne distribucije sitnih sisavaca u poplavnoj šumi uz rijeku Dravu. Rijeka Drava, kao ekološki koridor i kontinuirani sustav staništa, ugrožena je utjecajima čovjeka (npr. iskapanje šljunka i pijeska, gospodarenje šumama kao što su sječa i krčenje šuma), unatoč tomu što je rijeka cijelom dužinom dio Nacionalnog Parka Dunav-Drava i pripada mreži Natura 2000.
Sitni sisavci lovljeni su klopkama-živolovkama, a korištena je metoda ulov-markiranje-ponovni ulov (capture-mark-recapture – CMR) s intervalima lovljenja od pet noći. Uzorkovanje je provedeno u blizini sela Vízvár, uz Dravu u poplavnoj mekoj lišćarskoj šumi vrbe i topole (Salici-Populetum) (46°5’N, 17°13’E). Na prostoru između rijeke Drave i riječne terase, u poplavnoj šumi koju presjeca šumski put, postavljeno je šest linijskih transekata sa po10 klopki. Transekti su bili udaljeni jedan od drugog 10 m, a pružali su se s jedne strane u smijeru paralelno s Dravom, okomito na šumski put, a s druge strane puta u smijeru riječne terase (Slika 1). Monitoring je obavljan u razdoblju između dva iznimno visoka vodostaja (studeni 2000 i lipanj 2004), u usporedbi s proljetnim i jesenjim srednjim vodnim valom, karakterističnim za Dravu.
U statističku analizu uvrstili smo 4 karakteristične vrste koje su bile prisutne u sve tri godine istaživanja. Šumska rovka Sorex araneus (Linnaeus, 1758) bila je stalno prisutna i s relativno većom abundancijom bili su prisutni primjerci triju vrsta glodavaca: prugasti poljski miš Apodemus agrarius (Pallas, 1771), žutogrli šumski miš Apodemus flavicollis (Melchior, 1834) i riđa voluharica Myodes glareolus (Schreber, 1780). Istraživali smo vezanost ovih četiriju dominantnih vrsta za prostor u šumi sa dvije strane šumskog puta, povezanost vrsta u prostoru, kao i udaljenost kretanja jedinki koje pripadaju populacijama ovih vrsta.
U razdoblju od 2001. do 2003. godine zabilježili smo prisutnost 5 vrsta rovki i 5 vrsta glodavaca. Zajednica sitnih sisavaca u poplavnoj šumi, kao i vrijednosti abundancije pojedinih vrsta razlikovala se u trima godinama istraživanja (Tablica 1). Tijekom tri godine determinirano je 949 jedinki sitnih sisavaca, a broj jedinki ulovljenih u različitim godinama statistički se razlikovao. Usporedba vrijednosti ulova s visinom vodostaja, ukazuje na mogućnost da je na iznimno velik broj ulovljenih primjeraka tijekom 2002. godine utjecao ekstremno nizak vodostaj rijeke Drave u siječnju (38.06 mBf), što je bio najveći pad vodostaja u razdoblju između dviju poplava (Slika 2). Pomoću Kruskal-Wallis testa pokazane su u svakoj godini značajne razlike između vrijednosti učestalosti četiriju istraživanih vrsta. Uspoređujući podatke o ukupnom broju godišnje uhvaćenih primjeraka, ustanovili smo da je u razdoblju od tri godine broj ulovljenih primjeraka žutogrlih šumskih miševa (Apodemus flavicollis) bio približno sličan, dok se broj ulovljenih jedinki ostalih triju vrsta značajno razlikovao među godinama (Slika 3). Dvije Apodemus vrste na sličan su način koristile prostor, tijekom 2002. godine jedinke obiju vrsta izbjegavale su prostor između rijeke Drave i šumskog puta, dok su pokazivale signifikantnu pozitivnu preferenciju u korištenju prostora između puta i terase (Slika 4).
Korištenje prostora četiriju vrsta i njihovo preklapanje određivali smo prema mreži koju smo dobili projektiranjem pojedinih klopki u prostor. Signifikantne vrijednosti prostornih asocijacija u svim slučajevima bile su pozitivne (Tablica 2), što ukazuje na veliko preklapanje, te na zajedničko korištenje prostora. Na temelju trogodišnjih uzoraka najveće razlike u udaljenosti kretanja ustanovili smo kod prugastih poljskih miševa (A. agrarius), a srednje vrijednosti udaljenosti kretanja bile su u porastu iz godine u godinu. Najujednačenije i ujedno najveće srednje distance kretanja ustanovili smo za žutogrle šumske miševe (A. flavicollis), dok su se riđe voluharice (M. glareolus) kretale na mnogo manjim udaljenostima (Slika 5). Na temelju vrijednosti dobivenih metodom ulov-markiranje-ponovni ulov, ustanovili smo da su se žutogrli šumski miševi (A. flavicollis) kretali signifikantno dalje nego li jedinke prugastih poljskih miševa (A. agrarius) i riđih voluharica (M. glareolus).
Dugogodišnja botanička istraživanja na poplavnom području uz rijeku Dravu u različitim sastojinama vrbe pokazala su da se fitocenološke karakteristike biljnih zajednica mijenjaju iz godine u godine (Juhász & Dénes 2005). Sitni sisavci brzo reagiraju na ove promjene, te se mogu koristiti u istraživanjima kao indikatori promjena u strukturi šumskih zajednicama koje su izazvane prirodnim ili antropogenim utjecajima.
Ključne riječi: poplavna šuma; prostorna povezanost; sitni sisavci; ulov-markiranje-ponovni ulov
Tzvetan ZLATANOV, Ivaylo VELICHKOV, Georgi HINKOV, Margarita GEORGIEVA, Olafur EGGERTSSON, Saevar HREIDARSSON, Magdalena ZLATANOVA, Georgi GEORGIEV UDK 630*561+114 (Castanea sativa Mill.) (001)
Krivulje indeksa staništa za pitomi kesten (Castanea sativa Mill.) na planini Belasici     pdf    TXT     HR     EN 153
Bojana KLAŠNJA, Saša ORLOVIĆ, Zoran GALIĆ UDK 630*232:232.4+238 (001)
Energetski potencijal nasada topola sa dva razmaka sadnje i dvije dužine ophodnje     pdf    TXT     HR     EN 161
 
PREGLEDNI ČLANCI
     
Igor ANIĆ, Šime MEŠTROVIĆ, Slavko MATIĆ UDK 630*902
Značajniji događaji iz povijesti šumarstva u Hrvatskoj     pdf    TXT     HR     EN 169
 
ZAŠTITA PRIRODE
     
Krunoslav Arač
Močvarna smeđa žaba (Rana arvalis Nilsson)     PDF    TXT 178
Jozo Franjić, Gabrijel Horvat
Kalničke proljetnice     PDF    TXT 179
Alojzije Frković
Cvatuće proljetnice u našim šumama     PDF    TXT 186
Tijana Grgurić
Zemlja risova     PDF    TXT 188
 
IZAZOVI I SUPROTSTAVLJANJA
     
Ivan Tarnaj
Opet Kroje Funkcioniranje Šumarstva (OKFŠ)     PDF    TXT 189
 
AKTUALNO
     
Branko Meštrić
Knjižnica HŠD-a opet dostupna – virtualno     pdf    TXT 190
 
ZNANSTVENI I STRUČNI SKUPOVI
     
Milan Glavaš
56. Seminar biljne zaštite, Opatija 7.–12. veljače 2012. godine     PDF    TXT 193
Ante P. B. Krpan
World Bioenergy 2012, Jönköping, Sweden - Konferencija i izložba o biomasi za energiju, 29–31. svibnja 2012. g.     PDF    TXT 196
Ante P. B. Krpan
16. Dani kuratorija za šumski rad i šumsku tehniku     PDF    TXT 197
 
PRIZNANJA
     
Milan Glavaš
Brončana plaketa Mandici Dasović     PDF    TXT 199
 
NOVI DOKTORI ZNANOSTI
     
Marijan Grubešić
Dr. sc. Josip Malnar     PDF    TXT 200
 
NOVI MAGISTRI ZNANOSTI
     
Josip Margaletić
Mr. sc. Željko Kauzlarić     PDF    TXT 202
 
KNJIGE I ČASOPISI
     
Jozo Franjić
Šume Kalnika     PDF    TXT 204
Alojzije Frković
Priče i anegdote šumarnika Cvetka Štanfelja posvećene Gerovčanima     PDF    TXT 204
Frane Grospić
L’Italia forestale e montana     PDF    TXT 207
 
IZLOŽBE
     
Hranislav Jakovac
Kralj europskog neba – izložba Željka Gubijana     PDF    TXT 210
 
IZ HRVATSKOG ŠUMARSKOG DRUŠTVA
     
Hranislav Jakovac, Josip Dundović
44. EFNS Todtnau, Schwarzwald (Njemačka) – 27.02. do 4.03.2012.     PDF    TXT 211
Damir Delač
ZAPISNIK 1. sjednice Upravnog i Nadzornog odbora HŠD-a, održane 22. ožujka 2012. god. u prostorijama Šumarskoga doma     PDF    TXT 218

                UNDER CONSTRUCTION